Psychologowie rozróżniają zdrowy oraz niezdrowy perfekcjonizm. Odpowiedź na pytanie, czy nasz perfekcjonizm jest naszym przyjacielem, czy wrogiem jest indywidualna. Wskazówek pomocnych w odpowiedzi dostarczą nasze myśli, emocje oraz reakcje naszego ciała.
Lęk uogólniony a psychoterapia w nurcie EFT
Występujące od czasu do czasu uczucie niepokoju, lęku nie jest niczym szczególnym. Zwykle jest po prostu adekwatną odpowiedzią organizmu na stresujące sytuacje, które cechują się pewną dozą nieprzewidywalności. Jednak silny, uporczywy lęk oraz zamartwianie się, przewidywanie najgorszych scenariuszy, czy problemy z podejmowaniem decyzji z obawy przed błędem mogą świadczyć o występowaniu u danej osoby zespołu lęku uogólnionego. Szczególnie jeśli wymienione objawy są trudne do skontrolowania i znacząco utrudniają codzienne życie. Zespołowi lęku uogólnionego mogą towarzyszyć objawy fizyczne takie jak napięcie mięśni, zmęczenie, problemy ze snem oraz drażliwość czy problemy żołądkowe.
Od czerwca psychoterapia i terapia par także w soboty!
Strach przed zmianą
Osoby, które zgłaszają się do psychoterapeuty, często przychodzą, ponieważ chcą się zmienić: lepiej funkcjonować, nie cierpieć, zbudować solidne związki. Czasem wręcz chciałyby zmienić się w kogoś innego, lepszego, bardziej akceptowanego przez innych i przez samych siebie. Wyobrażają sobie przyszłość jako tę, która ma być tylko lepsza. Jednak zarówno podczas terapii, jak i w codziennym życiu, gdy zmiana staje się realna – wycofują się, czasami nawet zdają się aktywnie przeszkadzać w osiągnięciu tego, na czym im zależało. Strach przed zmianą staje się silniejszy niż jej pragnienie.
Empatia cielesna („embodied empathy”) a psychoterapia
Empatia jest jednym z warunków koniecznych do tego, by w trakcie psychoterapii klient mógł zrozumieć siebie, a w konsekwencji swobodnie szukać najlepszej dla siebie drogi zmiany. Prawdziwa empatia nie jest „sztucznym”, czy „wyuczonym” zachowaniem terapeuty. Nierzadko jej składnikiem jest odczuwanie przeżyć drugiego człowieka na podstawowym, biologicznym poziomie. Ten rodzaj empatii nazywana jest empatią cielesną („embodied empathy”).
Nasi psychoterapeuci na konferencji "Momenty zmiany"
W miniony weekend w Warszawie odbyła się konferencja “Momenty zmiany” - pierwsza w Polsce międzynarodowa konferencja dotycząca podejscia skoncentrowanego na osobie i doświadczeniowego. Psychoterapeuci naszego ośrodka brali udział w wykładach i warsztach prowadzonych między innymi przez Micka Coopera, Gerharda Stumma, Kurta Rendersa, Clauda Missiaene’a czy Melissę Harte.
Pełni doświadczeń, wiedzy i inspiracji wracamy, by pomagać naszym klientom w ważnych dla nich zmianach!
Doświadczanie emocji i ich regulacja
Emocje to ważne źródło informacji o tym czego doświadczamy i czego potrzebujemy. Skłaniają nas do działania, chronią. Potrzebujemy ich doświadczać w taki sposób, aby spełniały swoją funkcję. Nie dzieje się tak jednak kiedy emocje są zbyt wyregulowane lub rozregulowane, gdy jest ich za mało lub zbyt dużo.
Co to jest zaburzenie osobowości?
Narcyz, psychopata, paranoik, histeryk, pedant – te słowa używane są w codziennym języku dla określenia osób, których funkcjonowanie wydaje się nieprawidłowe, dziwne, utrudniające życie i niszczące relacje. Psychologia stworzyła niejedną definicję i teorię powstawania zaburzeń osobowości, jednak ich zrozumienie i pozbawienie mocy stygmatu wciąż jest wyzwaniem.
Ciało w psychoterapii
Złość – dlaczego i po co się złościmy?
Złość wielu osobom kojarzy się negatywnie, z czymś destrukcyjnym. Bywa utożsamiana z agresją, agresywnymi zachowaniami. Tymczasem złość to naturalne uczucie, podobnie jak radość, smutek czy strach. Informuje i chroni. O czym informuje? Przed czym chroni? Dlaczego warto mieć świadomość jej odczuwania? Czy celem psychoterapii może być zarządzanie złością lub jej doświadczanie?
Chroniczne zmęczenie
Ciągłe, głębokie poczucie przemęczenia może mieć różne pochodzenie. Może być związane z chorującym ciałem, z zaburzeniami w funkcjonowaniu psychicznym, takimi jak depresja, czy neurastenia. Zespół chronicznego przemęczenia jest uznawany przez niektórych lekarzy za samodzielne zaburzenie zdrowotne. Wiąże się go również z pogodą, porą roku, czy dostępem do słońca. Podobnie jak inne objawy, przemęczenie można traktować jak ważny sygnał, jaki w określonym celu wysyła organizm.
Pomysł na Walentynowy prezent – okiem psychoterapeuty par
Jak możesz spędzić dzień taki jak dziś, aby wasza więź jutro wydawała się silniejsza, bliższa? Co dać w prezencie partnerowi i pośrednio sobie samemu? Kilka pomysłów widzianych okiem psychoterapeuty par przekazujemy w artykule. Psychoterapię par w naszym warszawskim Ośrodku Psychoterapii W Relacji prowadzimy już od 5 lat. Dziękujemy wszystkim parom, które nam zaufały. Naszym byłym, obecnym i przyszłym klientom życzymy bezpiecznego nieba relacji.
Etapy psychoterapii
Psychoterapia indywidualna czy grupowa
Ośrodek Psychoterapii W Relacji ma 7 lat!
Jesteśmy z Wami jako Ośrodek Psychoterapii W Relacji już 7 lat. Postanowiłyśmy podzielić się dziś historią powstania ośrodka i jego rozwoju. Jak to się wszystko zaczęło? Skąd akurat taka nazwa ośrodka?
Jesteśmy dumne z miejsca, które tworzymy. Dziękujemy naszym zadowolonym klientom za polecanie nas swoim znajomym. Dziękujemy tym wszystkim, którzy nam zaufali w ciągu tych siedmiu lat. Zarówno tym, którzy przychodzili do nas z tej samej ulicy, czyli Paryskiej na Saskiej Kępie, tym, którzy dojeżdżali z bardziej odległych zakątków Warszawy i tym, którzy przyjeżdżali na sesje z różnych miast w Polsce i Europie. Bo byli i tacy :-)
Depresja u kobiet. Infografika
Według statystyk 1,5 mln Polaków cierpi na depresję i jest to liczba rosnąca. U kobiet depresja i dystymia diagnozowana jest 2-3 razy częściej niż u mężczyzn. Częściej też podejmują próby samobójcze, jednak 6-7 krotnie rzadziej kończą się one śmiercią. Epizody depresyjne są u nich częstsze i trwają dłużej, jednak ich dokuczliwość jest podobna u obu płci.
Psychoterapia par w nurcie EFT – nasze szkolenia
Ile trwa psychoterapia?
Pytanie ile będzie trwała psychoterapia ma dla wielu osób zasadnicze znaczenie. Odpowiedź na to pytanie ma dostarczyć informacji o tym ile będzie kosztowała terapia, jak wiele czasu trzeba będzie spędzić na trudnych rozmowach, ile niechcianych emocji trzeba będzie przeżyć w drodze do zmiany. Najczęściej jednak ma dostarczyć odpowiedzi na inne pytanie: „Kiedy moje życie będzie bardziej satysfakcjonujące?”.
Wdzięczność – sposób na chandrę i lepsze życie
Wdzięczność to poczucie docenienia tego co mamy, co otrzymaliśmy. Jest uczuciem społecznym, często tworzącym się w relacji z drugim człowiekiem. Jest ważnym pojęciem psychologii pozytywnej. Praktykowanie wdzięczności pozytywnie wpływa na samopoczucie, poprawia nastrój, ogólne poczucie zadowolenia, tworzy subiektywne poczucie szczęścia. Wdzięczność pozytywnie wpływa na ciało i duszę, na relacje, na jakość życia.
Objawy psychosomatyczne wg psychoterapii Gestalt
Według klasyfikacji chorób psychicznych i zaburzeń zachowania ICD-10, zaburzenia psychosomatyczne są związane z trwającymi minimum 2 lata dolegliwościami fizycznymi, których nie można wyjaśnić chorobą ciała, działaniem substancji lub inną dolegliwością psychiczną. Przeżywająca je osoba koncentruje się na objawach, często chodzi do lekarzy, uzdrawiaczy lub na własną rękę bierze leki.