Okres po porodzie u większości kobiet wiąże się z dużymi zmianami w funkcjonowaniu emocjonalnym, fizycznym i społecznym. Pierwsze tygodnie to czas na stopniową adaptację matki do nowej sytuacji życiowej. Jeśli w tym procesie wystąpią trudności, kobietę może dotknąć depresja poporodowa.
Zmiany u kobiet po porodzie
Na poziomie biologicznym matka doświadcza drastycznych zmian hormonalnych. Dziewięciomiesięczny czas ciąży zakończył się, a przed mamą pojawiły się nowe zadania związane z karmieniem i opieka nad noworodkiem. To także czas znaczących zmian w systemie rodzinnym oraz w relacjach między rodzicami. Rewolucja dotyczy także tak podstawowych spraw jak sen, jedzenie czy sposób spędzania czasu. Nic dziwnego, że większosć kobiet (nawet 80%) zauważa u siebie różnorodone, niepokojące objawy, takie jak płaczliwość, rozdrażnienie, wahania nastroju, kłopoty ze snem czy zmeczenie. Specjaliści określają je terminem baby blues. Warto jednak pamiętac, że tzw. smutek poporodowy (baby blues) mija samoistnie przy wsparciu naturalnego otoczenia mamy w ciągu 3-5 tygodni od porodu.
Objawy depresji poporodowej
Jeśli czas doświadczanych trudności przedłuza się, być może mamy do czynienia z depresją poporodową. Jej objawami są:
- doświadczany przez większość czasu depresyjny nastrój, przygnębienie, płaczliwośc;
- lęki, martwienie się, np. o zdrowie dziecka;
- poczucie winy;
- negatywne myśli o sobie, np. poczucie, że kobieta "nie nadaje się" do roli matki;
- zaburzenia snu
- apatia, brak energii i motywacji do działania
- brak odczuwania przyjemności
- zaburzenia apetytu, drastyczne zmiany wagi
- zaburzenia koncentracji
- trudności w podejmowaniu decyzij
- poczucie bezsilności i beznadziei
- brak zainteresowania dzieckim i opieką nad nim, niecheć i wrogość w stosunku do dziecka
- myśli o śmierci i myśli samobójcze
- myśli o wyrządzeniu krzywdy dziecku
Depresja poporodowa - matce potrzebna jest pomoc
Depresja poporodowa jest sygnałem, że matka potrzebuje dodatkowego wsparcia otoczenia i pomocy ze strony specjalistów! Rozmowa ze specjalistą - psychologiem, psychoterapeuta, psychiatrą - pomoże w ustaleniu najepszych form pomocy dla konkretnej mamy w jej indywidualnej sytuacji.