Emocje – tak bardzo niechciane, tak bardzo potrzebne
Emocje często budzą emocje :-) Niektórzy o emocjach rozmawiają „długo i namiętnie”, inni unikają ich jak ognia. Co poniektórzy ludzie twierdzą, że emocje po nich „spływają”, pozostają wobec nich niewzruszeni. Za to innych rozgrzewają do czerwoności. Zatem zatrzymajmy się na kilka chwil przy emocjach.
O ile pytanie „Jak się czujesz” jest zwykle odbierane jako grzecznościowa formułka w odpowiedzi na którą usłyszymy prawdopodobnie niezróżnicowane „dobrze” lub „średnio” czy „nie za dobrze”, o tyle bardziej szczegółowe „Co czujesz?” potrafi zatrzymać, zmieszać, zdenerwować, zaciekawić, zdziwić. Pytanie o emocje wywołuje, o ironio, emocje! Nie zawsze potrafimy je nazwać, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że coś czujemy. Nie zawsze rozumiemy dlaczego to coś się z nami dzieje. Czy warto?
Warto!
Czym są emocje?
Emocje to wynik skomplikowanego procesu przetwarzania informacji przez nasz mózg. To biologiczna odpowiedź na określony rodzaj bodźca, stymulacji. Są ucieleśnione, tzn. doświadczamy ich w ciele i rozpoznajemy za pośrednictwem doznań obserwowanych w ciele oraz tzw. „tendencji do działania”, czyli zachowań, które pod ich wpływem wprowadzamy w czyn lub mamy ochotę wprowadzać (przed czym może nas powstrzymać inna emocje, o innej tendencji).
Po co nam emocje?
Emocje spełniają ważne funkcje w życiu człowieka. Wszyscy ich doświadczamy tak długo jak żyjemy. Bywają deprecjonowane jako „podrzędne” wobec „logiki”, rozumu. Często są rozumowi przeciwstawiane jako „nieracjonalne”. Powiedzmy to jasno i wyraźnie, EMOCJE SĄ LOGICZNE I RACJONALNE, z całą pewnością takie są tzw. adaptacyjne emocje pierwotne. Kiedyś napiszemy więcej o różnych rodzajach emocji.
Poniżej niektóre z funkcji emocji.
Emocje:
pomagają nam się zorientować w rzeczywistości, mają funkcję informacyjną, np. strach mówi nam, że trzeba uciekać ponieważ pojawiło się zagrożenie, a poczucie szczęścia zachęca nas do współpracy z innymi
regulują nasze funkcjonowanie poprzez organizowanie myślenia i zachowań,
wyznaczają priorytety i cele i pomagają je nam realizować,
są naszymi przewodnikami w świecie relacji międzyludzkich,
pomagają podejmować decyzje i rozwiązywać problemy,
nadają znaczenie naszemu doświadczeniu.
Ty i emocje?
Czy potrafisz odpowiedzieć na następujące pytania?
Co czuję teraz? Czy potrafię to nazwać?
Po czym to rozpoznaję?
Jakie znaczenie temu nadaję?
Co mam ochotę/potrzebę zrobić w związku z tym wszystkim, co czuję?
Jakie emocje towarzyszą mi najczęściej?
Czy jakichś emocji doświadczam rzadko?
Jak mój sposób doświadczania emocji i zachowania z nich wynikające wpływają na moje życie, wybory, relacje?
To nie są łatwe pytania. Odpowiedzi na nie możesz szukać sam/sama. Możesz też skorzystać z pomocy wykwalifikowanego psychoterapeuty, który z emocjami jest „za pan brat”, np. w naszym Ośrodku Psychoterapii W Relacji w Warszawie na Saskiej Kępie lub online. Zapraszamy!